Mitutoyo Dial Indicator Flat Back 0.8mm 0.01mm One Revolution Dust/Shockproof 2929SB-62
| Range | 0-0.8mm |
|---|---|
| Accuracy | 0.008mm |
| Resolution | 0.01mm |
| Measurement Units | Metric |
| Display Type | Dial |
| Data Output | No |
| Stem Diameter | 8mm |
| Range | 0-0.8mm |
|---|---|
| Accuracy | 0.008mm |
| Resolution | 0.01mm |
| Measurement Units | Metric |
| Display Type | Dial |
| Data Output | No |
| Stem Diameter | 8mm |
Mitutoyo Yellow Dial 2929SB-62 Dial Indicator, M2.5X0.45 Thread, 8mm Stem Dia., Flat Back , Reading 40-0-40 , Dial Dia 57mm , Range 0-0.8mm , Graduation 0.01mm , Accuracy +/-0.009mm
Â
Range: 0.8 mm (plunger stroke: 5mm)
Range per rev.:Â 1 mm
Graduation: 0.01 mm
Scale: 40-0-40
MPE any 1/10 5 µm
revolution:Â
MPE measuring range: 7 µm
H MPE (Hysteresis): 3 µm
R MPE (Repeatability): 3 µm
Mass_ 136 g
Digital/Analog_ Analog
Inch-Metric: Metric
Stem: 8 mm
Contact point: Carbide tipped, thread: M 2.5 x 0.45 mm
Delivered: with certificate of inspection, limit indicators
Mitutoyo History - Celebrating over 80 years in the Metrology industry! Mitutoyo started from humble beginnings in 1934 in Japan and are now recognised as a world leading manufacturer of measuring tools such as micrometers, calipers, and system instrument products such as co-ordinate measuring instruments, form measurement instruments and optical measuring instruments
| Specification | Details |
| Barcode (ISBN, UPC, GTIN, etc.) | 5056202816531 |
| Accuracy e mpe | 0.008mm |
| Accuracy h mpe | n/a |
| Contact point thread | M2.5X0.45 |
| Dial scale type | Balanced |
| Discontinued since | 14/03/2022 |
| Lug back | Lug Back |
| Measurement range | 0-0.8mm |
| Mpn | 2929A-62 |
| Product series | Series 2 - One Revolution Dial Indicators |
| Product sub type | Plunger |
| Repeatability | 0.003mm |
| Replacement sku | ProductDrop |
| Resolution | 0.01mm |
| Stem diameter | 8mm |